Sztandary haftowane, jakość i tradycja

blue Art neon sign turned on

Sztandary haftowane, jakość i tradycja

Podczas procesji kościelnych, defilad i świąt państwowych wśród zebranych zawsze jest poczet niosący sztandary. Wiele z nich ma wartość historyczną i zabytkową jednak nowe szkoły i instytucje, które chcą brać udział w uroczystościach mogą zaopatrzyć się w nowe sztandary. Jeśli dbamy o jakość i piękno tych reprezentacyjnych tkanin, powinny być to sztandary haftowane.

Sztandar procesyjny używany jest podczas procesji, a także nabożeństw i świąt kościelnych. Jednak te religijne i inne wywodzą się z kultury wojskowej. Już w średniowieczu sztandary haftowane były wykonywane na zlecenia miast, bractw i wspólnot kościelnych.

Sztandary haftowane zdobi zwykle wizerunek patrona, świętego lub herb. Zwykle mają kształt prostokąta i są zawieszone na drągu umocowanym na drągu.  Dzięki temu z łatwością można go nieść i jest widoczny z daleka. Te przeznaczone na procesje są dodatkowo ozdabiane sznurkami, taśmami i frędzlami.  Sztandary wojskowe są często ozdobione złotym szwem. Mają kolory czerwone lub białe, a zamiast wizerunku jest na nim patriotyczne hasło, krzyż kawalerski, lub wieniec z wawrzynu.

Share: